ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស និងលោកជំទាវ ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសារ បានអញ្ជើញចូលរួមកាន់បិណ្ឌវេនទី៥ នៅវត្តកំសាន្ត.................................. ក្នុងឱកាសពិធីកាន់បិណ្ឌវេនទី៥ នៃពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ប្រពៃណីជាតិ ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស ប្រធានគណៈកម្មការទី៧ នៃរដ្ឋសភា និងជាតំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលរាជធានីភ្នំពេញ និងលោកជំទាវ ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសារ និងពុទ្ធបរិស័ទ បានអញ្ជើញចូលរួមកាន់បិណ្ឌវេនទី៥ នៅវត្ដកំសាន្ត ស្ថិតក្នុងភូមិព្រះពន្លា សង្កាត់ព្រែកប្រា ខណ្ឌច្បារអំពៅ រាជធានីភ្នំពេញ នាព្រឹកថ្ងៃពុធ ៥រោច ខែភទ្របទ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី់៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣។ នៅក្នុងពិធីកាន់បិណ្ឌទី៥នេះ ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស និងលោកជំទាវ ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសារ និងពុទ្ធបរិស័ទទាំងអស់ បានអញ្ជើញប្រតិបត្ដិព្រះធម៌ សូត្រមន្ដនមស្ការចម្រើនព្រះបរិត្ដ រាប់បាត្រ ប្រគេនព្រះសង្ឃ បង្សុកូល ឧទ្ទិសកុសលផលបុណ្យជូនដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធបុព្វការីជន មានមាតាបិតា ជីដូនជីតា ញាតកាទាំង៧សណ្ដាន និងជូនដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធបុព្វបុរសអ្នកស្នេហាជាតិដែលបានពលីអាយុជីវិតដើម្បីភាពគង់វង្សនៃបូរណភាពទឹកដី ជាតិមាតុភូមិ ឱ្យទទួលបានសុខសន្ដិភាពរីកចម្រើនសម្បូររុងរឿងនាបច្ចុប្បន្ននេះ។ ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស និងលោកជំទាវ ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសារ និងពុទ្ធបរិស័ទ បាននាំយកនូវទេយ្យទាន និងបច្ច័យសម្រាប់ប្រគេនព្រះសង្ឃ រួមមាន៖ សាដកចំនួន៤៤ឈុត អង្ករចំនួន១០០គីឡូក្រាម ស្ករសចំនួន១០០គីឡូក្រាម មី២កេសធំ ត្រីខ២កេសធំ ទឹកដោះគោខាប់ចំនួន២កេស ទឹកក្រូចចំនួន២០កេស ទឹកបរិសុទ្ធចំនួន៥០កេស ផ្លែឈើ២កន្ត្រក បច្ច័យប្រគេនព្រះសង្ឃ៤៣អង្គ ក្នុង១អង្គចំនួន២មុឺនរៀល ព្រះចៅអធិការវត្តចំនួន១លានរៀល បច្ច័យកសាង ចំនួន ២០លានរៀល និងបច្ច័យចង្ហាន់ចំនួន២លានរៀល។ ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តម និងលោកជំទាវ បានជូននូវក្រណាត់ស និងថវិកាចំនួន២មុឺនរៀល ដល់លោកតា លោកយាយ ចំនួន៣០នាក់ផងដែរ។