ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស ប្រធានគណៈកម្មការទី៧ នៃរដ្ឋសភា និងលោកជំទាវ បានអញ្ជើញសូត្រមន្ត និងស្តាប់ធម្មទេសនា ក្នុងពិធីកាន់បិណ្ឌវេនទី៩ នៅវត្ដនិរោធរង្សី ក្នុងសង្កាត់និរោធ ខណ្ឌច្បារអំពៅ
Sat,07 October 2023 (Time 07:02 PM)
ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស ប្រធានគណៈកម្មការទី៧ នៃរដ្ឋសភា និងជាតំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលរាជធានីភ្នំពេញ និងលោកជំទាវ រួមទាំង លោកជំទាវ ឡោក ខេង ប្រធានគណៈកម្មការទី៨ នៃរដ្ឋសភា និងជាតំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលរាជធានីភ្នំពេញ ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសារ និងពុទ្ធបរិស័ទ បានអញ្ជើញរៀបចំសូត្រមន្ត និងស្តាប់ធម្មទេសនា ក្នុងពិធីកាន់បិណ្ឌវេនទី៩ នៅវត្ដនិរោធរង្សី ក្នុងសង្កាត់និរោធ ខណ្ឌច្បារអំពៅ រាជធានីភ្នំពេញ នារសៀលថ្ងៃសៅរ៍ ៨រោច ខែភទ្របទ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី់៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣។
ក្នុងពិធីនេះប្រារព្ធធ្វើឡើងតាមគន្លងព្រះពុទ្ធសាសនា ដោយបានរៀបចំថ្វាយនូវ គ្រឿងសក្ការៈ បូជា ទៀន ធូប ផ្កាភ្ញី ចំពោះ ព្រះរតនត្រៃ និងសមាទានសីល ស្តាប់ព្រះសង្ឃសូត្រមន្ត ចម្រើនព្រះបរិត្ត និងការសម្តែងព្រះធម៌ទេសនា។
លុះដល់ព្រឹកស្អែក ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៨ ខែតុលា ដែលជាវេនកាន់បិណ្ឌទី៩ ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស និងលោកជំទាវ ឡោក ខេង ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសារ និងពុទ្ធបរិស័ទ នឹងអញ្ជើញនាំយកនូវចង្ហាន់ ទេយ្យទាន និងគ្រឿងបរិក្ខារ រាប់បាត្រ វេរប្រគេន ព្រះសង្ឃ ឧទ្ទិស​កុសល​​​​ផល​បុណ្យ​ជូនដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធបុព្វការីជន មានមាតាបិតា ជីដូនជីតា ញាតកាទាំង៧សណ្ដាន ដែលបានធ្វើមរណកាលទៅហើយ។