ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្នមន្ត្រី រដ្នមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានអញ្ចើញទទួលជួបពិភាក្សាការងារ ជាមួយតំណាងទីភ្នាក់ងារ អភិវឌ្ឍន៍បារាំងប្រចាំកម្ពុជា និងតំណាងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB)
Sat,30 November 2024 (Time 09:40 AM)
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្នមន្ត្រី រដ្នមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានអញ្ចើញទទួលជួបពិភាក្សាការងារជាមួយតំណាងទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍បារាំងប្រចាំកម្ពុជា និងតំណាងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB)
ភ្នំពេញ៖នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍​ ១៣រោច ខែកត្តិក ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព.ស.២៥៦៨ ត្រូវនឹង ថ្ងៃទី២៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្នមន្ត្រី រដ្នមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានអញ្ចើញទទួលជួបសម្ដែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារជាមួយតំណាងទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍បារាំងប្រចាំកម្ពុជា (Agence Française de Développement-AFD) និងតំណាងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) នៅទីស្ដីការក្រសួង។
នៅក្នុងជំនួបជាមួយតំណាងទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍បារាំងប្រចាំកម្ពុជា (Agence Française de Développement-AFD) និងតំណាងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) បានជូននូវព័ត៌មានបច្ចុប្បន្នភាពពាក់ព័ន្ធនឹងគម្រោងនានា ដែលស្ថាប័នទាំងពីរ បាននឹងកំពុងយកចិត្តទុកដាក់បន្តអនុវត្ត រួមមាន គម្រោងបន្តពង្រីកការផលិតទឹកស្អាត គម្រោងរៀបចំបណ្តាញបញ្ជូនថាមពលអគ្គីសនី ការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈនៃការគ្រប់គ្រងថាមពលក្នុងវិស័យសំណង់ និងគម្រោងសិក្សាអំពីការធ្វើផែនការទីក្រុង ប្រកបដោយរចនាបថ និងភាពធន់ រួមជាមួយការគិតគូរអំពីយុទ្ធសាស្ត្រក្នុងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យបង្កដោយគ្រោះមហន្តរាយ ស្របទៅតាមបម្រែបម្រួលនៃអាកាសធាតុ។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តម ឧបនាយករដ្នមន្ត្រី សាយ សំអាល់ បានគូសបញ្ជាក់ថា ក្រសួងបានខិតខំជំរុញការចុះបញ្ជីដីធ្លីបង្ហើយ ដើម្បីឈានទៅបញ្ចប់រាល់វិវាទព្រំប្រទល់ដី បង្កើតបរិយាកាសគ្មានវិវាទ ជាមួយសេវាគាប់ចិត្ត ព្រមទាំងផ្តល់នូវបណ្ណកម្មសិទ្ធិជូនប្រជាជនកម្ពុជា។ ឯកឧត្តម ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ ក៏បានចែករំលែកនូវផែនការ និងទិសដៅការងារជាអាទិភាពបន្ទាប់របស់ក្រសួង ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងគោលនយោបាយរៀបចំដែនដី និងនគរូបនីយកម្ម ដែលឈរលើគោលដៅជំរុញការលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាជនកម្ពុជា និងធានាឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូបអាចទទួលបាននូវភូមិឋានក្សេមក្សាន្ត ទ្រនំសុភមង្គល និងការកៀងគរហិរញ្ញប្បទានបៃតង។