បន្ទាប់ពីប្រតិបត្តិការ បង្ក្រាបបទល្មើស ល្បែងស៊ីសងខុសច្បាប់ ក្នុងក្រុងព្រះសីហនុ ជនបរទេស ចំនួន ១៦៧នាក់ ត្រូវបណ្តេញចេញពីកម្ពុជា និងជនបរទេស មួយចំនួនទៀត សមត្ថកិច្ច​ជំនាញ បន្តនីតិវិធីទៅតាមច្បាប់
Tue,12 March 2024 (Time 01:33 PM)
បន្ទាប់ពីប្រតិបត្តិការ បង្ក្រាបបទល្មើសល្បែងស៊ីសងខុសច្បាប់ ក្នុងក្រុងព្រះសីហនុ ជនបរទេសចំនួន ១៦៧នាក់ ត្រូវបណ្តេញចេញពីកម្ពុជា និងជនបរទេសមួយចំនួនទៀត សមត្ថកិច្ច​ជំនាញបន្តនីតិវិធីទៅតាមច្បាប់
ភ្នំពេញ៖ ជនបរទេសចំនួន១៦៧នាក់ ត្រូវបណ្តេញចេញពីកម្ពុជា ក្រោយ​សមត្ថកិច្ច​រក​ឃើញ​ស្នាក់​នៅ​ខុសច្បាប់ ខណៈក្នុងចំណោមនោះមានជនជាតិវៀតណាមបានបណ្តេញរួចរាល់ពីកម្ពុជា។ នេះ​​បើ​តាមមន្រ្តីជាន់ខ្ពស់នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអន្តោប្រវេសន៍។
បើតាមលោកឧត្តមសេនីយ៍ឯក អ៊ុក ហៃសិលា អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានអន្តោប្រវេសន៍ បាន​ឱ្យនៅ​ថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ថា អនុវត្តតាមបទបញ្ជារបស់ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ និង​ក្រោមកា​រ​ចង្អុល​បង្ហាញ​របស់​ ឯក​ឧត្តម​សន្តិបណ្ឌិត សុខ ផល រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាប្រធានគណៈកម្មការចំពោះកិច្ច ដើម្បីបង្ក្រាបបទល្មើសឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ កន្លង អគ្គនាយកដ្ឋានអន្តោប្រវេសន៍ សហការ​ជាមួយ​គណៈបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុ ដែលមានស្នង​ការដ្ឋាន​នគរបាល​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ បានធ្វើការចុះប្រតិបត្តិការបង្រ្កាបល្បែងស៊ីសងខុសច្បាប់ នៅចំណុចអតីតកាស៊ីណូ PARADISE ISLAND ស្ថិតនៅសង្កាត់លេខ៤ ក្រុងព្រះសីហនុ កាលពីថ្មីៗនេះ ដោយរកឃើញជនបរទេសចំនួនជាង១០០នាក់ ស្មើនឹង៤សញ្ជាតិ។
លោកឧត្តមសេនីយ៍ឯក បញ្ជាក់ថា ជនបរទេសចំនួន១៦៧នាក់ ដែលបានឃាត់ខ្លួននោះ មាន៤​សញ្ជាតិ រួមមាន ជនជាតិវៀតណាម ចំនួន១០៩នាក់, ជនជាតិថៃ ចំនួន ៥៤នាក់ និង​ជន​ជាតិចិន​តៃវ៉ាន់ ចំនួន៤នាក់។ លោកឧត្តមសេនីយ៍ឯក បន្តថា ក្នុងចំណោមនោះ អគ្គនាយកដ្ឋាន​អន្តោ​ប្រ​វេសន៍បានស្នើ និងទទួលការឯកភាពពីក្រសួងមហាផ្ទៃ ដើម្បីធ្វើការ​បណ្តេញ​ចេញ​ពី​កម្ពុជា មានជនជាតិវៀតណាម ចំនួន ១០៩នាក់ ត្រូវបញ្ជូនត្រឡប់ទៅប្រទេសរបស់ខ្លួនវិញ នៅ​ថ្ងៃទី​១១ ខែមីនា ម្សិលមិញនេះ តាមច្រកព្រំដែនអន្តរជាតិព្រែកចាក ខេត្តកំពត ខណៈជន​បរទេស​ផ្សេង​ទៀត​នឹងបញ្ជូនចេញពីកម្ពុជានាប៉ុន្មានថ្ងៃខាងមុខ។
លោកឧត្តមសេនីយ៍ឯក បញ្ជាក់ថា ក្រោយសាកសួរ និងស្រាវជ្រាវយ៉ាងម៉ត់ចត់ កម្លាំងជំនាញ​បាន​សម្រេច​កសាង​សំណុំរឿងចំពោះជនសង្ស័យពាក់ព័ន្ធនឹងបទល្បែងស៊ីសងខុសច្បាប់ចំនួន៥នាក់ ជា​ជនជាតិចិន ទៅកាន់សាលាដំបូងខេត្តព្រះសីហនុ ដើម្បីបន្តចាត់វិធានការទៅតាមផ្លូវច្បាប់។
សូមជម្រាបថា ក្រោយប្រតិបត្តិការមួយថ្ងៃរកឃើញជនបរទេសជាង ១០០នាក់ នៅថ្ងៃទី១០ ខែ​មីនា ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តម សន្តិបណ្ឌិត សុខ ផល រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងមហាផ្ទៃ បានដឹកនាំ​កម្លាំង​ដោយ​ផ្ទាល់សហការជាមួយគណៈបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុ ដែលមាន​ស្នង​ការដ្ឋាន​នគរបាលខេត្តព្រះសីហនុ ដោយបានចុះប្រតិបត្តិការជាលើកទីពីរ នៅទីតាំងផ្សេងគ្នា សង្ស័យ​មានបទល្មើសល្បែងស៊ីសងខុសច្បាប់ ក្នុងក្រុងព្រះសីហនុ រក​ឃើញ​ជន​ជាតិ​ខ្មែរ​ ចំនួន​ជាង ២០០នាក់ និងជនបរទេសចំនួន៣០នាក់ មានចិន និងមីយ៉ាន់ម៉ា និងត្រូវបាន​សមត្ថកិច្ច​ជំនាញ​បន្ត​នីតិវិធីទៅតាមច្បាប់៕