អាជ្ញាធរខេត្តព្រះវិហារ ជម្រាបជូន ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស ប្រធានគណៈកម្មការអប់រំ យុវជន កីឡា ធម្មការ សាសនា វប្បធម៌ វិចិត្រសិល្បៈ និងទេសចរណ៍ នៃរដ្ឋសភា ពីការរីកចម្រើន វិស័យទេសចរណ៍វប្បធម៌ក្នុងខេត្ត
Wed,13 March 2024 (Time 03:25 PM)
អាជ្ញាធរខេត្តព្រះវិហារ ជម្រាបជូន ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស ប្រធានគណៈកម្មការអប់រំ យុវជន កីឡា ធម្មការ សាសនា វប្បធម៌ វិចិត្រសិល្បៈ និងទេសចរណ៍ នៃរដ្ឋសភា ពីការរីកចម្រើនវិស័យទេសចរណ៍វប្បធម៌ក្នុងខេត្ត
នៅក្នុងឱកាសទទួលស្វាគមន៍គណៈប្រតិភូរដ្ឋសភា ដឹកនាំដោយ ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស ប្រធានគណៈកម្មការអប់រំ យុវជន កីឡា ធម្មការ សាសនា វប្បធម៌ វិចិត្រសិល្បៈ និងទេសចរណ៍ នៃរដ្ឋសភា (គណៈកម្មការទី៧) នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តម ប្រាក់ សុវណ្ណ ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាខេត្តព្រះវិហារ និងឯកឧត្តម អ៊ុង វុទ្ធី អភិបាលខេត្តស្តីទី បានមានប្រសាសន៍ថា ខេត្តព្រះវិហារគឺជាគោលដៅទេសចរណ៍វប្បធម៌ប្រវត្តិសាស្ត្រ និងធម្មជាតិមួយដ៏សំខាន់ ដោយខេត្តព្រះវិហារមានប្រាសាទបុរាណប្រមាណជា ២៨៦ប្រាសាទ កន្លែងទស្សនាកំសាន្តចំនួន២៧កន្លែង មានដូចជា​ ប្រាសាទព្រះវិហារ កោះកេរ ព្រះខ័ន នាគបួស ព្រះលាន ខ្នាសែនកែវ ខ្នាពណ្ណរាយ និងរមណីយដ្ឋានធម្មជាតិ​ ទឹកធ្លាក់ព្រះនិមិ្មត ទឹកធ្លាក់ភ្នំត្បែង ជាដើម។ ឯកឧត្ដមមានប្រសាសន៍បន្តថា នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ខេត្តបានទទួលភ្ញៀវទេសចរណ៍២៩.០៧៤នាក់ ក្នុងនោះភ្ញៀវអន្តរជាតិមានចំនួន៤០៧នាក់។
ដោយឡែកវិស័យផ្សេងៗទៀត អាជ្ញាធរខេត្តក៏ដូចជាមន្ទីរជំនាញពាក់ព័ន្ធ បានខិតខំប្រឹងប្រែងអនុវត្តន៍ទៅតាមផែនការសកម្មភាព និងកម្មវិធីនយោបាយ និងយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា ឱ្យទទួលបាននូវប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការចាំបាច់របស់ប្រជាពលរដ្ឋ។
ក្រោយពីបានស្តាប់របាយការណ៍របស់អាជ្ញាធរខេត្តក៏ដូចជាមន្ទីរជំនាញពាក់ព័ន្ធរួចមក ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស បានថ្លែងកោតសរសើរ​ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់អាជ្ញាធរខេត្ត និងមន្ទីរជំនាញពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ដែលបានខិតខំប្រឹងប្រែងយកចិត្តទុកដាក់បំពេញការងារ និងអនុវត្តន៍តាមកម្មវិធីនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា​។ ទន្ទឹមនឹងភាពជោគជ័យនេះ ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស ក៏បានជំរុញឱ្យអាជ្ញាធរខេត្ត និងមន្ទីរជំនាញពាក់ព័ន្ធ ជំរុញការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សពហុជំនាញបម្រើឱ្យវិស័យទេសចរណ៍ និងត្រូវខិតខំបន្ថែមទៀតក្នុងការបម្រើសេវាជូនប្រជាពលរដ្ឋឱ្យបានល្អប្រសើរ។
ជាមួយគ្នានោះ សមាជិក សមាជិកា គណៈកម្មការទី៧ នៃរដ្ឋសភា ក៏បានមានប្រសាសន៍កោតសរសើរចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ ក្នុងការការពារនូវបូរណភាពទឹកដី និងរក្សាសុខសន្តិភាពជូនប្រជាពលរដ្ឋបានយ៉ាងល្អ នៅតាមខ្សែបន្ទាត់ព្រំដែន។
ជាទីបញ្ចប់ ថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តព្រះវិហារ បានមានប្រសាសន៍ថា ដំណើរបំពេញបេសកកម្មរបស់គណៈកម្មការទី៧ នៃរដ្ឋសភា នាឱកាសនេះ គឺបានសបញ្ជាក់ឱ្យឃើញអំពីការគិតគូរ និងយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់បំផុតអំពីសុខទុក្ខរបស់មន្ត្រីរាជការ កងកម្លាំង និងប្រជាពលរដ្ឋនៅមូលដ្ឋានខេត្តព្រះវិហារ​ ៕