សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត អញ្ចើជាអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ក្នុងពិធីបិទវគ្គបណ្តុះបណ្តាលឆ្នាំ ២០២៣ និងបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលឆ្នាំ ២០២៤ របស់សាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល ================ភ្នំពេញ៖នៅព្រឹកថ្ងៃចន្ទ ៤ កើត ខែជេស្ឋ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព.ស.២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានអញ្ចើញជាអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ក្នុងពិធីបិទវគ្គបណ្តុះបណ្តាលឆ្នាំ ២០២៣ និងបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលឆ្នាំ ២០២៤ របស់សាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល នៅវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ រាជធានីភ្នំពេញ ។មានប្រសាសន៍នៅក្នុងកម្មវិធី សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានចាត់ទុក ការបណ្តុះបណ្តាលរបស់សាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល គឺជាផ្នែកមួយយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការកសាងធនធានមនុស្សក្នុងវិស័យសាធារណៈ។ សាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល គួរជាសាលាដែលមាន ស្តង់ដាវិន័យខ្ពស់ ដោយសិស្ស និងកម្មសិក្សាការីម្នាក់ៗ ត្រូវគោរពតួនាទី និងភារកិច្ចរបស់សាលាដោយខ្លួនឯង មានស្វ័យវិន័យ ព្រមទាំងទំនួលខុសត្រូវដោយខ្លួនឯង ព្រោះថា អ្នកដែលបញ្ចប់ការសិក្សានៅទីនេះ នឹងក្លាយជាមន្ត្រីបម្រើសេវាសាធារណៈជូនពលរដ្ឋ និងជាអ្នកកាន់ការងារជាមេដឹកនាំនាថ្ងៃអនាគត។ជុំវិញភាពជាមន្ត្រីរាជការនេះ សម្តេចមហាបវរធិបតី ក៏បានរំលេចអំពីសារៈសំខាន់នៃការជ្រើសរើសមន្ត្រីរាជការប្រកបដោយគុណភាព តាមរយៈការរៀបចំការប្រឡងប្រជែង ដែលក្រសួងមុខងារសាធារណៈ បានដឹកនាំអនុវត្តចំនួន ៦លើកកន្លងមកនេះ ក្នុងស្មារតី «ចេះ គឺជាប់ ជាប់ដោយមោទនៈ មិនជាប់ដោយអស់ចិត្ត»។ សម្តេចបានលើកឡើងថា ចំនួនអ្នកដាក់ពាក្យដ៏ច្រើនសន្ធឹកសន្ធាប់ជាបន្តបន្ទាប់ បានឆ្លុះបង្ហាញពីជំនឿទុកចិត្តរបស់ប្រជាពលរដ្ឋមកលើប្រព័ន្ធប្រឡងរបស់យើង។ សម្តេចបានបន្ថែមថានេះជាវិធីសាស្ត្រជ្រើសរើសមន្ត្រី ក្នុងស្មារតី «រើសឱ្យចំ បំពេញឱ្យត្រូវ រក្សាឱ្យនៅ»។ អង្គពិធីបានបញ្ចប់ដោយភាពស្និទ្ធស្នាល ហើយអ្នកចូលរួមទាំងអស់ទទួលបាននូវពុទ្ធិដែលជាចំណេះដឹង ប្រកបដោយអត្ថរស និងអត្ថន័យ ចេញពីអនុសាសន៍នានា របស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា៕