ឯកឧត្តម កើត ឆែ អភិបាលរងរាជធានីភ្នំពេញ បានអញ្ចើញជាអធិបតីភាពក្នុង វគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្ដីពីការរៀបចំផែនការយុទ្ធសាស្ដ្រថវិកាឆ្នាំ២០២៥-២០២៧ និងនីតិវិធីបច្ចេកទេសនៃការរៀបចំគម្រោងថវិកា សម្រាប់រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ ឆ្នាំ២០២៥============រាជធានីភ្នំពេញ៖នៅព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ១១កើត ខែអាសាឍ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តម កើត ឆែ អភិបាលរងរាជធានីភ្នំពេញ តំណាងឯកឧត្តម ឃួង ស្រេង អភិបាល នៃគណៈអភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានអញ្ចើញជាអធិបតីភាពក្នុង «វគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្ដីពីការរៀបចំផែនការយុទ្ធសាស្ដ្រថវិកាឆ្នាំ២០២៥-២០២៧ និងនីតិវិធីបច្ចេកទេសនៃការរៀបចំគម្រោងថវិកា សម្រាប់រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ ឆ្នាំ២០២៥» ជាមួយលោក សារឿន សុកុល អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានហិរញ្ញវត្ថុរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងលោកជំទាវ កែវ រ័ត្នតារា សមាជិកាក្រុមប្រឹក្សារាជធានីភ្នំពេញ ប្រារព្ធឡើងនៅសាលប្រជុំនៃសាលារាជធានីភ្នំពេញ។នាឱកាសនេះ ឯកឧត្តម កើត ឆែ អភិបាលរងរាជធានីភ្នំពេញ បានថ្លែងអំណរគុណដល់លោក សារឿន សុកុល អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានហិរញ្ញវត្ថុរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងក្រុមគ្រូបង្គោលទាំងអស់ ដែលបានសហការរៀបចំ និងចំណាយពេលវេលាដ៏មានតម្លៃអញ្ជើញចូលរួមជាគ្រូបង្គោលក្នុងវគ្គបណ្តុះបណ្តាល ដើម្បីបញ្ជ្រាបនូវចំណេះដឹងពាក់ព័ន្ធនឹងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តថ្មីៗដាក់ចេញដោយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ សំដៅពង្រឹងសមត្ថភាពដល់មន្ដ្រីហិរញ្ញវត្ថុ នៃរដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ រដ្ឋបាលខណ្ឌ និងរដ្ឋបាលសង្កាត់ ឱ្យស្វែងយល់បន្ថែមអំពីនីតិវិធីបច្ចេកទេស ក្នុងការរៀបចំផែនការយុទ្ធសាស្ដ្រថវិកា ២០២៥-២០២៧ និងការរៀបចំផែនការថវិកាប្រចាំឆ្នាំ២០២៥ ព្រមទាំងការអនុវត្តថវិកាប្រចាំឆ្នាំផងដែរ។លើសពីនេះ ក្រៅពីការយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការរៀបចំគម្រោងថវិកាឱ្យបានល្អស្របតាមនីតិវិធីនោះ ឯកឧត្តម កើត ឆែ ក៏សូមស្នើដល់សមាជិក-សមាជិកាទាំងអស់ ត្រូវផ្តោតសំខាន់លើវិធីសាស្ត្រក្នុងការប្រើប្រាស់ថវិកាដែលបានគ្រោងទុកនេះប្រកបដោយការគិតគូរម៉ត់ចត់ និងចំគោលដៅស្របតាមតម្រូវការប្រជាពលរដ្ឋ ហើយខិតខំដើម្បីទទួលបានលទ្ធផលការងារល្អ និងការសាទរពីប្រជាពលរដ្ឋ។