អគារមួយកន្លែង នៅច្រកជាំស្រងាំ របស់លោកផ្កាយ២ សុឹម សំអាត មានលួចបើក កាសុីណូអនឡាញ និងកាងចិនខុសច្បាប់ ជាង១ឆ្នាំហើយ
Mon,23 September 2024 (Time 02:42 PM)
អគារមួយកន្លែងនៅច្រកជាំស្រងាំរបស់លោកផ្កាយ២ សុឹម សំអាត មានលួចបើកកាសុីណូអនឡាញ និងកាងចិនខុសច្បាប់ ជាង១ឆ្នាំហើយ !
ព័ត៍មានសង្គម
យោងតាមការចុះផ្សាយរបស់គេហទំព័រ Sidy News ៖ តាមប្រភពព័ត៌មានពីម្ចាស់កាសុីណូមួយកន្លែងដែលមានអាជ្ញាបណ្ណកាសុីណូផ្ដាច់មុខតែមួយគត់នៅច្រកជាំស្រងាំមានឈ្មោះថា សាងាំរីសត និងកាសុីណូ មានការមិនពេញចិត្តចំពោះលោកឧត្ដមសេនីយ៍ទោ សុឹម សំអាត ប្រធាននាយកដ្ឋាននគរបាលការពារព្រំដែនគោកដែលបានយកតួនាទីរបស់ខ្លួនប្រព្រឹត្តបទល្មើសកាងបើកកាសុីណូអនឡាញ និងកាងចិនខុសច្បាប់ ស្ថិតនៅច្រកជាំស្រងាំនេះ មានរយៈពេលជាង១ឆ្នាំមកហើយ។
សូមឱ្យលោក មាន ចាន់យ៉ាដាចៅហ្វាយខេត្តឧត្ដរមានជ័យ និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ សូមចាត់វិធានការចំពោះលោកផ្កាយ២ ដែលជាអ្នកកាងល្បែងខុសច្បាប់នេះផង។
ម្យ៉ាងទៀត ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ ធ្លាប់ព្រមាន មិនអនុញ្ញាតឱ្យកម្លាំងនគរបាលជាតិ ជាប់ព័ន្ធនឹងល្មើស ឬល្បែងសុីសងជាដាច់ខាត ។ ដូច្នេះសូមអាជ្ញាធរ គ្រប់ជាន់ថ្នាក់នៅស្រុកអន្លង់វែង ជាពិសេសគណៈបញ្ជាការឯកភាពខេត្តឧត្តរមានជ័យ មានវិធានស្រាវជ្រាវផង ដើម្បីលុបបំបាត់មុខរបរមិនស្របច្បាប់ ក៏ដូចជាបទល្មើសក្នុងមូលដ្ឋាន ។
សូមបញ្ជាក់ថា ៖ កន្លងទៅ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ស្នើឱ្យសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធទាំងអស់បន្តបង្ក្រាបបទល្មើសគ្រឿងញៀន លុបបំបាត់ល្បែងស៊ីសងខុសច្បាប់ និងការបង្ក្រាបក្មេងទំនើង ដើម្បីសន្តិសុខនិងភាពសុខសាន្តជូនប្រជាពលរដ្ឋ ។
សូមរំលឹកថា ៖ នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំពេញអង្គគណៈរដ្ឋមន្ត្រី នៅព្រឹកថ្ងៃទី៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅនេះ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានថ្លែងអំណរគុណដល់ ក្រសួងមហាផ្ទៃ អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ កងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស និងសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន លុបបំបាត់ល្បែងស៊ីសងខុសច្បាប់ និងការបង្ក្រាបក្មេងទំនើងនារយៈពេលកន្លងមក។ សម្តេច បានស្នើឱ្យសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ខិតខំបន្តទៀតក្នុងការអនុវត្តគោលនយោបាយភូមិ-ឃុំ-សង្កាត់មានសុវត្ថិភាព ដើម្បីសន្តិសុខ និងភាពសុខសាន្តជូនប្រជាពលរដ្ឋ។
ដូច្នេះ អាជ្ញាធរ សមត្ថកិច្ចត្រូវមានកាតព្វកិច្ច អនុវត្តគោលនយោបាយ ភូមិ-ឃុំ មានសុវត្ថិភាព រួមមានលក្ខណៈសម្បត្តិ៩យ៉ាង៖
១. គ្មានសកម្មភាពលួច ឆក់ប្លន់ គ្រប់ប្រភេទ។ ២. គ្មានការដាំដុះ ការផលិត ការចរាចរ ការជួញដូរ ការចែកចាយ និងការប្រើប្រាស់គឿងញៀនខុសច្បាប់។
៣. គ្មានអំពើអាណាចារ្យ ការជួញដូរស្រ្តី និងកុមារ និងអំពើហិង្សាក្នុងគ្រួសារ។
៤. គ្មានក្មេងទំនើង។
៥. គ្មានការលេងល្បែងស៊ីសងខុសច្បាប់គ្រប់ប្រភេទ, ការប្រើប្រាស់អាវុធខុសច្បាប់គ្រប់ប្រភេទ និងបទល្មើសគ្រប់ប្រភេទ។
៦. គ្មានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។
៧. គ្មានគ្រោះថ្នាក់ដោយគ្រាប់យុទ្ធភ័ណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ។
៨. មានវិធានការណ៍ទប់ស្កាត់ គ្រប់គ្រង និងការឆ្លើយតបចំពោះគ្រោះមហន្តរាយប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ។
៩. គ្មានការត្រួតពិនិត្យខុសច្បាប់។
ពាក់ព័ន្ធករណី លោក ងួន ទ្ធីរិទ្ធ អភិបាលស្រុកអន្លង់វែង បានឱ្យដឹងថា ៖ មិនមានល្បែងអនឡាញនៅទីណាលោកក្តាប់មិនជាប់លោកថាកន្លែងនឹងជាផ្ទះសំណាក់ដែលគេជួលឲ្យបុគ្គលិកនៅកាស៉ីណូយីហោ”លឹមហេង”ហើយកន្លងមកម្ចាស់ផ្ទះសំណាក់គេជួលទូទៅប៉ុន្តែមួយរយះចុងក្រោយនេះខាងផ្ទះសំណាក់ជួលឲ្យក្រុមហ៊ុនចិនដែលមកលេងនៅកាស៉ីណូ”លឹមហេង”​នៅវីអាភីផ្តាច់​ លោកមិនបានដឹងថាមានការលេងល្បែងអីទេប៉ុន្តែខាងរដ្ឋបាលស្រុកនឹងខេត្តនឹងចុះធ្វើរដ្ឋបាលត្រួតពិនិត្យបើមានករណីនឹងមានខាងខេត្តនឹងបង្ក្រាបហើយ។
លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ ខូវ លី ស្នងការនគរបាលខេត្តខេត្ដឧត្ដមានជ័យ បានបញ្ជាក់ថា ៖ ចាំឲ្យកម្លាំងមូលដ្ឋានចុះទៅពិនិត្យ លោកស្នងការបានបន្តថា,បើបានព័ត៌មានច្បាស់លោកនឹងបញ្ជាក់ប្រាប់វិញ ។