សម្តេចកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន អញ្ជើញគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធឯកឧត្តម សាស្ត្រាចារ្យ ហេង តៃគ្រី ស្ថិតនៅក្នុងសង្កាត់ស្រះចក ខណ្ឌដូនពេញ
Mon,01 December 2025 (Time 11:21 AM)
‎សម្តេចកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ឧត្តមប្រឹក្សាផ្ទាល់ព្រះមហាក្សត្រ និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជាតិរណសិរ្សសាមគ្គី អភិវឌ្ឍន៍មាតុភូមិកម្ពុជា បានអញ្ជើញគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធ ឯកឧត្តម សាស្ត្រាចារ្យ ហេង តៃគ្រី នារសៀលថ្ងៃអាទិត្យ ១០កើត ខែមិគសិរ ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ព.ស.២៥៦៩ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៣០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ នៅគេហដ្ឋាន ស្ថិតក្នុងសង្កាត់ស្រះចក ខណ្ឌដូនពេញ រាជធានីភ្នំពេញ។
‎‌គួររំលឹកផងថា ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យ ហេង តៃគ្រី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល ត្រូវជាស្វាមីរបស់ លោកជំទាវ ខៀវ វណ្ណា បានទទួល មរណភាពនៅថ្ងៃអាទិត្យ ១០កើត ខែមិគសិរ ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ព.ស. ២៥៦៩ ត្រូវថ្ងៃ៣០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ១២:១០នាទី រំលងអាធ្រាត្រក្នុងជន្មាយុ ៧៧ឆ្នាំ ដោយរោគាពាធ។
មរណភាពរបស់ ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យ ហេង តៃគ្រី គឺជាការបាត់បង់នូវស្វាមី ឪពុក ឪពុកក្មេក ជីតា និងគ្រូបាធ្យាយគម្រូមួយរូប ប្រកបដោយព្រហ្មវិហារធម៌ សង្គហធម៌ ចំពោះកូនចៅ និងញាតិមិត្តជិតឆ្ងាយ ជាទីស្រឡាញ់ទាំងអស់។ មរណភាពរបស់ ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យ ជាការបាត់បង់ដ៏ធំធេងក្នុងវិស័យសុខាភិបាល និងប្រទេសជាតិ ដែលជាឥស្សរជនដ៏ឆ្នើមមួយរូប មានចក្ខុវិស័យ ក្នុងការដឹកនាំ កសាង និងលើកកម្ពស់សុខុមាលភាព ប្រជាជន ប្រកបដោយបញ្ញាញាណ ឆន្ទៈ មនសិការជាតិ គតិបណ្ឌិត និងបទពិសោធន៍ខ្ពស់ ដែលបានតស៊ូពុះពារ គ្រប់ឧបសគ្គ ដើម្បីជាប្រយោជន៍ដ៏ ឧត្តុង្គឧត្តមសម្រាប់ជាតិមាតុភូមិ។
‎‌នៅក្នុងសមានទុក្ខដ៏ក្រៀមក្រំនេះ សម្តេចកិត្តិសង្គហបណ្ឌិតក៏បានចូលរួមរំលែកទុក្ខជាមួយ លោកជំទាវ ខៀវ វណ្ណា ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសារ និងបានបួងសួង ដល់តេជៈបារមីនៃព្រះពុទ្ធ ព្រះធម៌ ព្រះសង្ឃ តាមជួយថែរក្សាដួងវិញ្ញាណក្ខន្ធរបស់ ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យ ហេង តៃគ្រី បានទៅសោយសុខក្នុងឋានសុគតិភពកុំបីឃ្លៀងឃ្លាតឡើយ៕