សម្ដេចធិបតីនាយករដ្នមន្ត្រី ការវិវឌ្ឍពីមួយជំនាន់ទៅមួយជំនាន់ កាន់តែល្អប្រសើរ ជូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងលើកម្រិតជីវភាពប្រចាំ​ថ្ងៃ,​ ការអប់រំ, ទំនើបកម្ម​ និង​ ផាសុខភាព
Fri,21 March 2025 (Time 04:04 PM)
ការវិវឌ្ឍពីមួយជំនាន់ទៅមួយជំនាន់ កាន់តែល្អប្រសើរជូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងលើកម្រិតជីវភាពប្រចាំ​ថ្ងៃ,​ ការអប់រំ, ទំនើបកម្ម​ និង​ ផាសុខភាព
សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានថ្លែងក្នុងពិធី​សម្ពោធអគារសិក្សា ខ្លោងទ្វារ និងសមិទ្ធផលនានានៅវិទ្យាល័យ​ ហ៊ុន សែន សេរីភាព ក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្តាល នាព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ទី២១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ថាការវិវឌ្ឍពីមួយជំនាន់ទៅមួយជំនាន់​កាន់តែ​ល្អប្រសើរជូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងលើកម្រិតជីវភាពប្រចាំ​ថ្ងៃ, ការអប់រំ គឺជាគោលដៅរបស់​រាជរដ្ឋាភិបាលដែលចង់បាន និងបន្តធ្វើ ឧទាហរណ៍ជាក់ស្តែង, ការ​ធ្វើទំនើបកម្មអគាសិក្សា គ្រឿង​បំពាក់បរិក្ខាសិក្សា ផាសុខភាព គឺជាអ្វីបាននឹងកំពុងបំពេញ​សេចក្តី​ត្រូវការ និងវឌ្ឍនភាព​សង្គម។
ជាមួយគ្នានេះ, សម្តេចបវរធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានគូសបញ្ជាក់ថា ការអប់រំមិននិយាយតែពី​ហេដ្ឋារចនា​សម្ព័ន្ធប៉ុណ្ណោះទេ គឺត្រូវនិយាយអំពីគ្រូ សិស្ស​ មាតាបិតា អាណាព្យាបាល និងភាគីពាក់ព័ន្ធ ក្នុងនាមរដ្ឋាភិបាល ត្រូវដោះស្រាយគ្រប់ប្រភេទ កម្រិតជីវភាពប្រជាជន, ការរស់នៅ​ប្រចាំ​ថ្ងៃ, ​សុវត្ថិភាព និង សន្តិសុខ។ អាស្រ័យហេតុនេះ, សារសំខាន់នៃការកសាងធនធានមនុស្ស និងការបណ្តុះ​បណ្តាល​នៅកម្ពុជា គឺជាចំណុចគន្លឹះដែលឪពុកម្តាយ, អាណាព្យាបាល ចង់បានការបណ្តុះបណ្តាល​កូនៗរបស់ខ្លួនជាអាទិភាព ដើម្បីធានានបាននូវអនាគតល្អប្រសើរ។ ដូចនេះ, បើយើងមិនចេះ, យើងគ្មានធនធាន​មនុស្សល្អ, យើងច្បាស់ជាគ្មានឯករាជ្យនោះទេ គឺត្រូវពឹងគេ ដើម្បីជួយធ្វើផែនការ, កម្មវិធី​នយោបាយ, នយោបាយសេដ្ឋកិច្ច, តែបច្ចុប្បន្នយើងមាន​ធនធានមនុស្ស យើងអាចធ្វើបានដោយខ្លួនឯង និងមានភាពជាម្ចាស់​ការលើជោគវាសនារបស់ខ្លួន។
សម្តេចបវរធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានគូសបញ្ជាក់បន្ថែមថា ដើម្បីសម្រេចបានចក្ខុវិស័យក្នុងការអប់រំ និងកសាងធនធានមនុស្ស, រាជរដ្ឋាភិបាលត្រូវឈរលើគោលការណ៍ពង្រឹងទាំងបរិមាណ និង​គុណ​ភាព។ ១/ បរិមាណ គឺជាការសិក្សាតាមរយៈការជំរុញក្នុងការពង្រីកគ្រឹះស្ថានសិក្សាឱ្យទៅដល់​មូលដ្ឋាន​ទូទាំង២៥ រាជធានី-ខេត្ត ដែលមិនត្រឹមតែជាការផ្តល់ឱកាសដល់សិស្សក្នុង​ការសិក្សា​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ តែក៏​ជាការផ្តល់ឱកាសដល់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ បុគ្គលិកសិក្សា អាចធ្វើការពង្រីកផង និងពង្រឹងគុណភាព​ផង ដើម្បីបម្រើគោលបំណងសំខាន់២​ គឺ “ឱ្យសិស្សរៀនបានច្រើន រៀនបានវែង និងគុណភាព”។ និង ២/ គុណភាព គឺជាការកែទម្រង់ និងការធ្វើទំនើបកម្មសិក្សា តាមរយៈការផ្តោត​លើ​កា​រកែទម្រង់ប្រព័ន្ធ​សិក្សា, កម្មវិធីសិក្សា និងទំនើបកម្មស្របតាមបរិបទបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត ហើយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ត្រូវខិតខំព្យាយាមបង្កើនប្រសិទ្ធភាព និងភាពច្នៃប្រឌិត។
មុននឹងបញ្ចប់, សម្តេចបវរធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានលើកឡើងថាចំពោះការពង្រឹងការអប់រំ យើងត្រូវ​ឆ្ពោះ​ទៅគោលការណ៍នៃការពង្រឹងពីបឋមសិក្សា រហូតដល់ឧត្តមសិក្សា ដោយឆ្នាំនេះ អាណត្តិនេះ គឺជាអាណត្តិនៃ​ការពង្រឹង ជាជាងការពង្រីក ហើយបើពង្រីក គឺត្រូវធ្វើ​តាមការចាំបាច់បំផុត។ រាជរដ្ឋាភិបាលសម្រេច​អនុវត្តសកម្មភាពដោយយកគោលការណ៍, យកភាពគំរូ ដោយរៀនក្នុងការដឹកនាំ៖ ពង្រឹងគ្រូ បន្ថែម​ម៉ោង ច្នៃប្រឌិត, ការយកចិត្តទុកដាក់សុខភាពរបស់សិស្ស ដោយត្រូវគិតគូរអំពីរបបអាហារ និងការ​លក់​អាហារ​សម្រាប់សិស្សក្នុងសាលា និងការជំរុញការចូលរួមរបស់មាតាបិតា អាណាព្យាបាល​ និងសហគមន៍។