ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស ប្រធានគណៈកម្មការទី៧ នៃរដ្ឋសភា អញ្ចើញដឹកនាំ សមាជិក សមាជិកាគណៈកម្មការ អញ្ជើញទស្សនកិច្ចស្វែងយល់ពីប្រាសាទភ្នំដា ដែលជារមណីយដ្ឋាន ទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរណ៍របស់ខេត្តតាកែវ--------------- ក្នុងអំឡុងពេលចុះបំពេញបេសកកម្មការងារ នៅក្នុងខេត្តតាកែវ ដើម្បីស្វែងយល់ពីស្ថានភាពទូទៅ វឌ្ឍនភាពការងារ បញ្ហាប្រឈម និងទិសដៅការងារពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យអប់រំ សាសនា វប្បធម៌ និងទេសចរណ៍ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម ប៉ា សុជាតិវង្ស ប្រធានគណៈកម្មការអប់រំ យុវជន កីឡា ធម្មការ សាសនា វប្បធម៌ វិចិត្រសិល្បៈ និងទេសចរណ៍ នៃរដ្ឋសភា (គណៈកម្មការទី៧) បានអញ្ជើញដឹកនាំ សមាជិក សមាជិកាគណៈកម្មការ ចុះទស្សនកិច្ចស្វែងយល់ពីប្រាសាទភ្នំដា និងវត្តភ្នំដារតនារាម ព្រមទាំងសារមន្ទីរស្រុកអង្គរបុរី។ ប្រធានមន្ទីរទេសចរណ៍ និងប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ខេត្តតាកែវ ដែលអមដំណើរគណៈកម្មការទី៧ នៃរដ្ឋសភា បានឱ្យដឹងថា ប្រាសាទភ្នំដា មានភូមិសាស្រ្តលិចទឹក៦ខែ និងគោក៦ខែ ជាប្រាសាទមួយដែលមានភ្ញៀវទេសចរណ៍តែងតែមកទស្សនា ដោយសារទេសភាពទឹក ដែលហ៊ុមព័ទ្ធនារដូវវស្សា ប្រៀបបីដូចជាកោះមួយដែលស្ថិតនៅចំកណ្តាលសមុទ្រ។ ប្រាសាទភ្នំដា ស្ថិតនៅក្នុងបញ្ជីត្រៀមរបស់កម្ពុជា សម្រាប់ដាក់ស្នើជាតំបន់បេតិកភណ្ឌពិភពលោក។ គួរជម្រាបដែរថា ប្រាសាទភ្នំដា មានទីតាំងស្ថិតនៅ ភូមិព្រែកតាផ ឃុំគោកធ្លក ស្រុកអង្គរបុរី ខេត្តតាកែវ។ ប្រាសាទនេះកសាងនៅលើកំពូលភ្នំដា មានកម្ពស់៤០ម៉ែត្រ កសាងអំពីឥដ្ឋ ថ្មបាយក្រៀម និងថ្មភក់ ជារាងការ៉េ ជ្រុងនីមួយៗមាន១២ម៉ែត្រ និងមានកម្ពស់១៨ម៉ែត្រ កសាងឡើងក្នុងសតវត្សទី៦ ក្នុងរជ្ជកាលព្រះបាទរុទ្រវរ្ម័ន ជាក្សត្រចុងក្រោយក្នុងសម័យអាណាចក្រភ្នំ ដើម្បីឧទ្ទិសដល់ព្រហ្មញ្ញសាសនា៕