ឯកអគ្គរដ្ឋទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពចិន ប្រចាំនៅកម្ពុជា អញ្ជើញប្រារព្វពិធី គោរពវិញ្ញាណក្ខ័ន្ធលើកទី៣៣ នៃការពលីយុទ្ធជនចិន ០២រូប ក្នុងមូលដ្ឋានស្រុកជើងព្រៃ ត្រង់ស្តូប ក្បែររង្វង់មូលរូបដំរី
Sat,29 March 2025 (Time 12:29 PM)
ឯកអគ្គរដ្ឋទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពចិន ប្រចាំនៅកម្ពុជា អញ្ជើញប្រារព្វធិពីគោរពវិញ្ញាណក្ខ័ន្ធលើកទី៣៣ នៃការពលីយុទ្ធជនចិន ០២រូប ក្នុងមូលដ្ឋានស្រុកជើងព្រៃ ត្រង់ស្តូប ក្បែររង្វង់មូលរូបដំរី
(ខេត្តកំពង់ចាម)៖នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម វ៉ាង វិនពីន H.E Ambassador Wang Wenbin ឯកអគ្គរដ្ឋទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពចិន ប្រចាំនៅកម្ពុជា និងឯកឧត្តម ហាន កុសល អភិបាលរងខេត្ត តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ឯកឧត្តម អ៊ុន ចាន់ដា អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បានអញ្ជើញប្រារព្វពិធីគោរពវិញ្ញាណក្ខ័ន្ធលើកទី៣៣ នៃការពលីយុទ្ធជនចិន ០២រូប ក្នុងមូលដ្ឋានស្រុកជើងព្រៃ ត្រង់ស្តូប ក្បែររង្វង់មូលរូបដំរី។ ដោយមានសមាភាពចូលរួមពីប្រតិភូប្រទេសចិន, អនុព័ន្ធចិនប្រចាំនៅកម្ពុជា, លោកប្រធានក្រុមប្រឹក្សាស្រុក គណៈអភិបាលស្រុក, មេបញ្ជាការ និងកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធទាំង៣ប្រភេទ,មន្ត្រីរាជការរដ្ឋបាលស្រុកជើងព្រៃ និងសមាគមន៍ចិនខេត្តកំពង់ចាម ព្រមទាំងសិស្សានុស្សិស​សរុបអ្នកចូលរួមចំនួន​២៨៧នាក់ ស្រី៧៦នាក់។​
សូមបញ្ជាក់ថា៖យុទ្ធជនចិនចំនួន០២រូប បានចូលរួមបេសកកម្មរក្សាសន្តិភាពអង្គការសហប្រជាជាតិនៅកម្ពុជា ដោយទទួលបន្ទុកថែទាំជួសជុលផ្លូវជាតិលេខ៦ចាប់ពីថ្នល់កែងរហូតដល់ព្រំប្រទល់ខេត្តកំពង់ធំ និងផ្លូវជាតិលេខ៧ ចាប់ពីស្គន់រហូតដល់ខេត្តកំពង់ចាម ចាប់ពីខែមេសា ឆ្នាំ១៩៩២ រហូតដល់ខែកញ្ញា ឆ្នាំ១៩៩២៣​ដោយយុទ្ធជនចិន​០២​បានពលីនៅថ្ងៃទី២១ ខែឧសភា ឆ្នាំ១៩៩៣ ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍​នៃការវាយប្រហារពីសំណាក់ទ័ពព្រៃខ្មែរក្រហមមកលើមូលដ្ឋានកងវិស្វកម្មកងព័ទរំដោះប្រជាជនចិន ដែលនៅជិតទីប្រជុំជនស្គន់ ស្រុកជើងព្រៃខេត្តកំពង់ចាម។​
ដើម្បីជាការតបស្នង និងរលឹកគុណណូបការៈយុទ្ធជនទាំង០២រូប រាជរដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនកម្ពុជា បានកសាងស្តូបអនុស្សាវរីយ៍នេះទុកគោរព និងចងចាំ។