លោកជំទាវ ម៉ែន នារីសោភ័គ អគ្គលេខាធិការរងទី១ កាកបាទក្រហមកម្ពុជា បានអញ្ចើញទទួលជួបពិភាក្សាការងារជាមួយ ឯកអគ្គរដ្ឋទូត វិសាមញ្ញនិងពេញសមត្ថភាព នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិត​ បង់ក្លាដេស នៅទីស្នាក់ការកណ្តាលកាកបាទក្រហមកម្ពុជា
Tue,19 August 2025 (Time 08:20 AM)
លោកជំទាវ ម៉ែន នារីសោភ័គ អគ្គលេខាធិការរងទី១ កាកបាទក្រហមកម្ពុជា តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា នៅរសៀលទី១៨ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥នេះ បានទទួលជួបពិភាក្សាការងារជាមួយ ឯកឧត្តម ហ្វៃយ៉ា មើស៊ីត កាហ្សី ( Faiyaz Murshid Kazi ) ឯកអគ្គរដ្ឋទូត វិសាមញ្ញនិងពេញសមត្ថភាព នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិត​ បង់ក្លាដេស ដែលមាននិវាសដ្ឋាននៅក្នុងប្រទេសថៃ និងគណៈប្រតិភូ​ នៅទីស្នាក់ការកណ្តាលកាកបាទក្រហមកម្ពុជា។
ជំនួបនេះធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងយល់ពីដំណេីរការងារកាកបាទក្រហមកម្ពុជា​ឲ្យច្បាស់ដេីម្បីស្វែងរកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ដោយផ្តោតទៅលើ ការជួយផ្នែកមនុស្សធម៌ចំពោះពលករចំណាកស្រុកបង់ក្លាដេសដែលបានមកធ្វើការនៅប្រទេសកម្ពុជា, ការផ្តល់ជំនួយថ្នាំពេទ្យរបស់បង់ក្លាដេសដល់កាកបាទក្រហមកម្ពុជា, ការឆ្លើយតបគ្រោះមហន្តរាយ និងការស្តារឡើងវិញ។ ហេីយនេះក៏ធ្វេីឡេីងស្របទៅតាមអនុសាសន៍ណែនាំដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន​ សែន​ ដែរបញ្ជាក់ថាប្រសិនបើក្នុងពេលឯកឧត្តមអញ្ជើញមកព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា សូមឯកឧត្តមអញ្ជើញជួបខាងកាកបាទក្រហមកម្ពុជា ដើម្បីបានព័ត៌មានច្រើនស្តីពីអ្វីដែលកាកបាទក្រហមកម្ពុជា បានធ្វេី​ និងកំពុងធ្វើ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការងារនេះ លោកជំទាវបានមានប្រសាសន៍ជម្រាបជូនឯកឧត្តមឯកអគ្គរដ្ឋទូត ថា បច្ចុប្បន្នទន្ទឹមនឹងគ្រោះមហន្តរាយទឹកជំនន់គឺការងារដែលពាក់ព័ន្ធជាមួយនិងសហព័ន្ធអន្តរជាតិគឺកក្រកអនុវត្តទៅលើកម្មវិធីមួយហៅថា « ការប្រកាសផ្តល់ព័ត៌មានជាមុនស្តីពីគ្រោះមហន្តរាយ» ដែរនៅក្នុងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះសហព័ន្ធអន្តជាតិបានធ្វើការជាមួយ UNDP ហើយកាកបាទក្រហមកម្ពុជា បានចូលរួមចំណែកក្នុងការអនុវត្តកម្មវិធីនេះក្នុងការផ្តល់ព័ត៌មានជាមុនពីទឹកជំនន់ ដោយនៅក្នុងការអនុវត្តនេះកក្រក​បានបណ្តុះបណ្តាលមន្ត្រីតាមសាខាស្តីអំពីការផ្តល់ព័ត៌មានជាមុនពីទឹកជំនន់ និងអនុវត្តជំហានជាបន្តបន្ទាប់ទៀត។
ស្របជាមួយគ្នានេះក្នុងស្ថានភាពតានតឹង និងនៅពេលបច្ចុប្បន្នរយៈពេលនៃបទឈប់បាញ់គ្នារវាងកម្ពុជា និងថៃ កាកបាទក្រហមកម្ពុជា បានចូលរួមផ្សព្វផ្សាយអប់រំដល់ប្រជាពលរដ្ឋភៀសសឹកនៅតាមមណ្ឌលសុវត្តិភាព អំពីមីន យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទះ និងគ្រប់បែកចង្កោម ព្រមទាំងអាវុធគីមី និងការអប់រំសុខភាពសុខភាពនានា។ ក្រៅពីនេះលោកជំទាវបានជម្រាបជូនឯកឧត្តមផងដែរថា សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ប្រធានកាកបាទក្រហមកម្ពុជា បានចាត់មន្ត្រីចុះសួរសុខទុក្ខគ្រួសារយុទ្ធទាំង១៨នាក់ ដែលនៅក្នុងការគ្រប់គ្រងរបស់ភាគីថៃ និងបានឱ្យក្រុមគ្រួសារពួកគាត់សរសេរសារលិខិតដំណឹងគ្រួសារកាកបាទក្រហម ដើម្បីផ្ញើទៅយុទ្ធជនទាំង១៨នាក់តាមរយៈគណៈកម្មាធិការអន្តរជាតិនៃកាកបាទក្រហម ផងដែរ។
ជាកិច្ចឆ្លេីយតបឯកឧត្តមឯកអគ្គរដ្ឋទូតបង់ក្លាដេស បានស្នើដល់កាកបាទក្រហមកម្ពុជា ប្រសិនបើបានជួបប្រទះជនជាតិបង់ក្លាដេសដែលជាពលករមកធ្វើការនៅកម្ពុជាត្រូវបានជម្លៀសខ្លួនក្នុងពេលមានជម្លោះប្រដាប់អាវុធថៃនឹងកម្ពុជាប្រមាណ១៣០នាក់ និងមានខ្លះផ្សេងទៀតកំពុងជាប់ឃុំនៅមណ្ឌលអប់រំកែប្រែ សូមឱ្យមានការគិតគូរដល់ពួកគេលើផ្នែកមនុស្សធម៌ផង។ បន្ថែមពីនេះឯកឧត្តមអគ្គរដ្ឋទូតចង់ឱ្យមានកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយគ្នា ដោយខាងគាត់មានជាថ្នាំពេទ្យ ដែលនាំចូលពីបង់ក្លាដេសមក ហើយបើមានសំណូមពរឬតម្រូវការអ្វីដែលថ្មីគាត់និងអាចជួយឧបត្ថម្ភផងដែរ។
ចុងក្រោយឯកឧត្តមឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ សូមថ្លែងអំណរគុណដល់សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត​ ប៊ុន​ រ៉ានី​ ហ៊ុនសែន​ ដែលចាត់លោកជំទាវ​ ជាតំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ទទួលជួបពិភាក្សាការងារជាមួយឯកឧត្តម​ និងគណ:ប្រតិភូ​ សូមគោរពជូនពរសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត​ មានសុខភាពល្អ​ ជន្មាយុយឺនយូរ​ និងបន្តទទួលជោគជ័យក្នុងការដឹកនាំស្ថាប័នមនុស្សធម៌ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា៕