ឯកឧត្តម ទ្រី ដាលុច អញ្ចើញជាគណៈអធិបតីក្នុងពិធី ប្រកាសចាត់តាំង និងកែសម្រួលសមាសភាព ក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋាន ភូមិក្នុងឃុំសាមគ្គី ស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក ខេត្តកំពង់ធំ
Mon,26 January 2026 (Time 09:22 AM)
ឯកឧត្តម ទ្រី ដាលុច អញ្ចើញចូលរួមជាគណៈអធិបតីក្នុងពិធីប្រកាសចាត់តាំង និងកែសម្រួលសមាសភាពក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានភូមិក្នុងឃុំសាមគ្គី ស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក ខេត្តកំពង់ធំ
ខេត្តកំពង់ធំ៖នៅថ្ងៃទី២៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានឃុំសាមគ្គី បានរៀបចំពិធីប្រកាសចាត់តាំង និងកែសម្រួលសមាសភាពក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានតាមភូមិទាំង ៥ ចំណុះឃុំសាមគ្គី ស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម ទ្រី ដាលុច ប្រធានក្រុមការងារយុវជនគណបក្សចុះមូលដ្ឋានស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក ព្រមទាំងមានការអញ្ជើញចូលរួមពីប្រធានគណបក្សស្រុក ប្រធានគណបក្សឃុំ ប្រធានក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានឃុំទាំង៧ លោក លោកស្រី អនុប្រធាន សមាជិក សមាជិកា និងអ្នកចូលរួមដទៃទៀតសរុបប្រមាណជិត ១៥០០នាក់ ស្ថិតនៅក្នុងឃុំសាមគ្គី, ស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក, ខេត្តកំពង់ធំ។
ជាកិច្ចចាប់ផ្ដើម ឯកឧត្តមបានសម្តែងនូវសេចក្ដីសោមនស្ស ដែលបានចូលរួមជាគណៈអធិបតីក្នុងពិធីប្រកាសចាត់តាំង និងកែសម្រួលសមាសភាពក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានតាមភូមិនៅក្នុងឃុំសាមគ្គី ស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក។ ឯកឧត្តមបានសម្ដែងនូវការកោតសរសើរយ៉ាងក្រៃលែងដល់ថ្នាក់ដឹកនាំក្នុងក្របខ័ណ្ឌគណបក្សរួមមាន ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត ប្រធានក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានខេត្តកំពង់ធំ និង លោកអ្នកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ទ្រី ភាព ទីប្រឹក្សាផ្ទាល់សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា និងជាប្រធានក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក ដែលបានដឹកនាំធ្វើឲ្យស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក ខេត្តកំពង់ធំរបស់យើងទទួលបានសមិទ្ធផលបន្ថែមនោះគឺការកៀរគរបានសមាជិកថ្មីនៃក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានតាមភូមិទាំង៥ នៅក្នុងឃុំសាមគ្គី ដែលសមិទ្ធផលនេះគឺជាការបង្កើនកម្លាំងស្នូលបន្ថែមដើម្បីចុះតាមផ្ទះ និងរួមចំណែក ដោះស្រាយនូវបញ្ហាប្រឈម និងសំណូមពរនានារបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។ បន្ថែមលើនេះ ឯកឧត្ដមក៏បានលើកឡើងអំពីគុណូបការ:ដ៏ធំធេងរបស់វីរកងទ័ពរបស់យើងដែលបានពលី និងបូជាសាច់ស្រស់ ឈាមស្រស់ ក្នុងបុព្វហេតុការពារអធិបតេយ្យភាព និងបូរណភាពទឹកដីជាតិមាតុភូមិជាទីស្រឡាញ់ពីការឈ្លានពានរបស់ប្រទេសជិតខាង ដែលជាចំណែកដែលធ្វើឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូបស្គាល់តម្លៃពិតនៃ “សន្តិភាព”។
ក្នុងន័យនេះ ឯកឧត្ដមក៏បានបន្តរំលេចអំពីគោលជំហរដោះស្រាយបញ្ហាព្រំដែនដោយសន្តិវិធី និងអត់ធ្មត់បំផុតរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដោយផ្អែកលើយន្តការទ្វេភាគីដែលមានស្រាប់ រហូតឈានដល់ការឯកភាពគ្នាអនុវត្តបទឈប់បាញ់នៅនឹងកន្លែង ដើម្បីបញ្ចប់នូវទុក្ខសោករបស់ប្រជាជនភៀសសឹកជាងកន្លះលាននាក់ ទប់ស្កាត់ការបំផ្លិចបំផ្លាញ និងបន្តដើរលើមាគ៌ាឆ្ពោះទៅរកសន្តិភាពយូរអង្វែង។ ឯកឧត្ដមបានបន្តទៀតថាការសម្រេចចិត្តបែបនេះពុំមែនមានន័យថារាជរដ្ឋាភិបាលសុខចិត្តយកបូរណភាពទឹកដីទៅដោះដូរនឹងសន្តិភាពឡើយ តែគឺជាការឆ្លុះបញ្ចាំងថាកម្ពុជាប្រកាន់យកមាគ៌ាសន្តិភាពក៏ដូចជាយកអាយុជីវិត និងសុខទុក្ខរបស់ប្រជាជនជាអាទិភាពចម្បងបំផុត។ អាស្រ័យហេតុនេះរាជរដ្ឋាភិបាលដែលដឹកនាំដោយគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាតែងតែផ្តល់ តម្លៃខ្ពស់បំផុតចំពោះ “សន្តិភាព និងការអភិវឌ្ឍ” ព្រោះសន្តិភាពគឺជាលក្ខខណ្ឌចាំបាច់សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍខឿនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ, ការកែលម្អបរិយាកាសវិនិយោគ, ការបង្កើតការងារ, និងការលើកស្ទួយជីវភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋដើម្បីឈានទៅសម្រេចបាននូវចក្ខុវិស័យឆ្នាំ ២០៥០ ក្នុងការក្លាយខ្លួនជាប្រទេសមានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់។
ឯកឧត្តមក៏បានជម្រាបទៅអង្គពិធីអំពីសមិទ្ធផលសេដ្ឋកិច្ចនានាដែលរាជរដ្ឋាភិបាលសម្រេចបានរួមមាន ស្ថិរភាពនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងល្អប្រសើរ ក៏ដូចជាកំណត់ត្រានៃទំហំទុនវិនិយោគសរុបប្រមាណ ១០ ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក និងអាចបង្កើតការងារបានប្រមាណ ៤៣៨ ពាន់កន្លែង។ ឯកឧត្ដមក៏បានរំលេចទៀតថា ស្ថិតក្នុងសភាពការណ៍ពិភពលោកដែលវិវត្តកាន់តែស្មុគស្មាញ មិនប្រាកដប្រជា និងគ្រោះថ្នាក់បែបនេះ តទៅមុខនាវាកម្ពុជាក្រោមការដឹកនាំដ៏វាងវៃរបស់ សម្តេចមហាបវរធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត នឹងនៅតែបន្តធ្វើដំណើរទៅមុខប្រកបដោយភាពប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ និងថ្លឹងថ្លែងបំផុតនៅលើផ្ទៃសមុទ្រនៃភាពតានតឹងផ្នែកភូមិសាស្ត្រនយោបាយ និងសេដ្ឋកិច្ច ដោយឈរលើជំហរឯករាជ្យ ស្រឡាញ់សន្តិភាព សន្តិសហវិជ្ជមាន អព្យាក្រឹត្យ និងមិនចូលបក្សសម្ព័ន្ធ។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះដែរ ឯកឧត្តមក៏បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះវឌ្ឍនភាពការងារជារួមរបស់ក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក និងសូមចូលរួមអបអរសាទរចំពោះសមាជិកសមាជិកាថ្មីនៃក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានតាមភូមិទាំង៥ ចំណុះឃុំសាមគ្គី ស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក ដែលនឹងត្រូវបំពេញភារកិច្ចជាកម្លាំងស្នូលក្នុងការរួមចំណែកដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈម ក្តីកង្វល់ និងស្តាប់នូវសំណូមពររបស់ប្រជាជនក្នុងមូលដ្ឋានភូមិទាំង៥។ ឯកឧត្តមក៏បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះ ប្រធានគណបក្សស្រុក ប្រធានគណបក្សឃុំ ប្រធានក្រុមការងារចុះមូលដ្ឋានឃុំទាំង៧ លោក លោកស្រី ប្រធាន អនុប្រធាន សមាជិក សមាជិកា និងអ្នកចូលរួមទាំងអស់ ដែលបានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងពិធីប្រកាសចាត់តាំង និងកែសម្រួលសមាសភាពក្រុមការងារគណបក្សចុះមូលដ្ឋានតាមភូមិនៅក្នុងឃុំ សាមគ្គី ស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះដែរ ឯកឧត្តម ទ្រី ដាលុច ក៏បាននាំយកនូវអំណោយដ៏ថ្លៃថ្លារបស់លោកអ្នកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ទ្រី ភាព មកប្រគល់ជូនប្រធានគណបក្សស្រុក ប្រធានគណបក្សឃុំ ប្រធានក្រុមការងារចុះមូលដ្ឋានឃុំទាំង៧ លោក លោកស្រី អនុប្រធាន សមាជិក សមាជិកា និងប្អូនៗសិស្សនុសិស្សទាំងអស់សរុបជាទឹកប្រាក់ប្រមាណ ១៤០ លានរៀល។