ឯកឧត្ដម នាយឧត្តមសេនីយ៍ ម៉ក់ ជីតូ បានអញ្ចើញជាអធិបតីភាព ក្នុងពិធីផ្សព្វផ្សាយ គោលការណ៍ណែនាំពាក់ព័ន្ធនានា និងស្តាប់របាយការណ៍ស្តីពី វឌ្ឍនភាព ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀនខេត្តរតនគីរី==================រតនគីរី៖នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៥ ខែវិច្ចិកា ឆ្នាំ២០២៣ នៅសាលាខេត្តរតនគីរី បានរៀបចំពិធីផ្សព្វផ្សាយ គោលការណ៍ណែនាំពាក់ព័ន្ធនានា និងស្តាប់របាយការណ៍ស្តីពី វឌ្ឍនភាពក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀនខេត្ត ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្ដម នាយឧត្តមសេនីយ៍ ម៉ក់ ជីតូ អគ្គស្នការរងនគរបាលជាតិនិងជាអគ្គលេខាធិការរង នៃអគ្គលេខាធិកាដ្ឋាន អាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន និង ឯកឧត្តម ស៊ូ សិរី អភិបាលរងនៃគណអភិបាលខេត្ត និងជាប្រធានលេខាធិការដ្ឋានគណកម្មាធិការត្រួតពិនិត្យគ្រឿងញៀនខេត្តព្រមទាំង វត្តមានចូលរួមពីតំណាងមន្ទីរ អង្គភាពជុំវិញខេត្ត។ ឯកឧត្ដម នាយឧត្តមសេនីយ៍ ម៉ក់ ជីតូ បានបញ្ហាក់ថា ដើម្បីចាត់វិធានការដោះស្រាយឲ្យបានទាន់ពេលវេលា និងមានប្រសិទ្ធភាព កងកម្លាំងមានសមត្ថកិច្ច និងប្រជាពលដ្ឋតាមមូលដ្ឋាន ត្រូវ អនុវត្តឲ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួននូវទិសស្លោក «៣កុំ ១រាយការណ៍» មានន័យថា កុំពាក់ព័ន្ធ, កុំអន្ដរាគមន៍, កុំលើកលែង។ សាធារណៈជនត្រូវរាយការណ៍ ផ្ដល់ព័ត៌មានដល់សមត្ថកិច្ចអំពីមុខសញ្ញាជួញដូរ ចែកចាយ ប្រើប្រាស់ ទីតាំងកែច្នៃ ផលិត និងទីតាំងស្ដុកទុកគ្រឿងញៀនជូនសមត្ថកិច្ច។ឯកឧត្ដម នាយឧត្តមសេនីយ៍ បានធ្វើការណែនាំដល់មន្រ្តីអនុវត្តច្បាប់គ្រឿងញៀនទាំងអស់ ត្រូវបន្តយកចិត្តទុកដាក់បន្ថែម លើការងារតាមដាន ស៊េីបអង្កេត ស្រាវជ្រាវ និងបង្រ្កាបបទល្មើសទាក់ទងនឹងគ្រឿងញៀន ជាពិសេស ការទប់ស្កាត់ការបង្វែរសារធាតុគីមីផ្សំពីជំនួញស្របច្បាប់ យកទៅកែច្នៃផលិតគ្រឿងញៀនខុសច្បាប់។ឯកឧត្ដម នាយឧត្តមសេនីយ៍ ក៏បានបញ្ជាក់ជូនពីទិសដៅការងារអាទិភាព ចំនួន ៥ចំណុច ដែលត្រូវបានដាក់ចេញដោយ ឯកឧត្តម សន្តិបណ្ឌិត នេត សាវឿន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាប្រធានអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀនផងដែរ រួមមាន៖ ទី១៖ កិច្ចការងារអប់រំផ្សព្វផ្សាយ ដោយត្រូវធ្វើយ៉ាងណាឲ្យកាន់តែទូលំទូលាយ ។ទី២៖ ការត្រួតពិនិត្យសារធាតុគីមីផ្សំ ដោយត្រូវរៀបចំជាបន្ទាន់នូវយន្ដការគ្រប់គ្រងសារធាតុគីមីផ្សំឲ្យបានច្បាស់លាស់។ ទី៣៖ បន្ដខិតខំយកចិត្តទុកដាក់ទប់ស្កាត់ការហូរចូលគ្រឿងញៀនមកប្រទេសកម្ពុជា ។ ទី៤៖ បន្ដខិតខំទប់ស្កាត់ការកែច្នៃផលិតគ្រឿងញៀនទី៥៖ ខិតខំប្រឹងប្រែងលុបបំបាត់ ចែកចាយប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនតាមទីតាំងសប្បាយដ្ឋាន ដូចជា ខារ៉ាអូខេ ក្លឹបកម្សាន្ដ បៀរហ្គាឌិនជាដើម។ ឯកឧត្ដម នាយឧត្តមសេនីយ៍ បានគូសបញ្ជាក់ថាការងារប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន គឺជាកិច្ចការដែលយេីងត្រូវចូលរួមទាំងអស់គ្នា រួមគិត រួមធ្វេី និងរួមទទួលខុសត្រូវរៀងៗខ្លួន ស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្រពហុវិស័យស្តីពីការប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន ។ ឯកឧត្ដម នាយឧត្តមសេនីយ៍ ម៉ក់ ជីតូ ក៏បញ្ជាក់បន្ថែមនិងស្នេីសុំឲ្យអាជ្ញាធរខេត្តត្រូវម្ចាស់ការដឹកនាំអនុវត្តនូវសកម្មភាពប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀនឲ្យសកម្មថែមទៀត ដោយត្រូវពង្រឹងការអនុវត្តគោលនយោបាយភូមិ-ឃុំ មានសុវត្ថិភាព; យន្តការភូមិ-ឃុំ សង្កាត់ គ្មានគ្រឿងញៀន និងយកចិត្តទុកដាក់ពង្រឹងយន្តការការិយាល័យទំនាក់ទំនងព្រំដែន(BLO) ព្រមទាំងចូលរួមក្នុងការងារប្រឆាំងការសម្អាតប្រាក់ផងដែរ។