ឯកឧត្តម កើត ឆែ អភិបាលរងរាជធានីភ្នំពេញ បានអញ្ចើញជាអធិបតី ក្នុងពិធីបើកសិក្ខា សាលាផ្សព្វផ្សាយ ស្តីពីការ ពង្រឹងសមត្ថភាពស្ត្រី និងភាព ជាអ្នកដឹកនាំ នៅសាលារាជធានីភ្នំពេញ
Tue,05 December 2023 (Time 04:19 PM)
ឯកឧត្តម កើត ឆែ បានអញ្ចើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបើកសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយស្តីពីការពង្រឹងសមត្ថភាពស្ត្រី និងភាពជាអ្នកដឹកនាំ នៅសាលារាជធានីភ្នំពេញ
នាព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ៨រោច ខែកត្តិក ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ព.ស.២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ ឯកឧត្តម កើត ឆែ អភិបាលរងរាជធានីភ្នំពេញ បានអញ្ចើញចូលរួមជាអធិបតី ក្នុងនាម ឯកឧត្តម ឃួង ស្រេង អភិបាល នៃគណៈអភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ ក្នុងពិធីបើក «សិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយស្តីពីការពង្រឹងសមត្ថភាពស្ត្រី និងភាពជាអ្នកដឹកនាំ» ប្រារព្ធឡើងនៅសាលប្រជុំ នៃសាលារាជធានីភ្នំពេញ។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះ ឯកឧត្តម កើត ឆែ អភិបាលរងរាជធានីភ្នំពេញ បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះទីចាត់ការគ្រប់គ្រងធនធានមនុស្ស ដែលបានសហការជាមួយមន្ទីរកិច្ចការនារីរាជធានីភ្នំពេញ ក្នុងការសម្របសម្រួលរៀបចំសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយលើ «ការពង្រឹងសមត្ថភាពស្ត្រី» និង «ភាពជាអ្នកដឹកនាំ»​ ដែលជាប្រធានបទដ៏មានសារៈសំខាន់ ដើម្បីលើកកម្ពស់ និងអភិវឌ្ឍបរិយាប័ន្ននៅក្នុងស្ថាប័ន ព្រមទាំងឆ្លុះបញ្ចាំងឱ្យឃើញអំពីការយកចិត្តទុកដាក់ដល់ស្ត្រី តាមរយៈការជួយបង្កើនសមត្ថភាពរបស់ស្ត្រីក្នុងការបំពេញតួនាទី-ភារកិច្ចនៅក្នុងអង្គភាពរបស់ខ្លួន។
លើសពីនេះ ឯកឧត្តម កើត ឆែ បានស្នើ និងលើកទឹកចិត្តដល់ទីចាត់ការគ្រប់គ្រងធនធានមនុស្ស ឱ្យបន្តរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលបន្ថែមទៀតពាក់ព័ន្ធនឹងការពង្រឹងសមត្ថភាពស្ត្រី និងត្រូវអញ្ជើញសិក្ខាកាមជាបុរសចូលរួមផងដែរដើម្បីស្វែងយល់ និងចូលរួមចំណែកក្នុងការងារបង្កើនសមត្ថភាពរបស់ស្ត្រីនៅក្នុងអង្គភាពរៀងៗខ្លួន ហើយចំពោះការរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលលើប្រធានបទដទៃទៀត ស្នើបង្កើនបរិមាណស្ត្រី ដែលជាសិក្ខាកាម ឱ្យបានកាន់តែច្រើនតាមដែលអាចធ្វើទៅបានផងដែរ។
ជាទីបញ្ចប់ ឯកឧត្តម កើត ឆែ បានផ្តាំផ្ញើដល់អ្នកចូលរួមទាំងអស់ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ចូលរួមឱ្យបានពេញលេញ និងខិតខំត្រងត្រាប់ទទួលយកចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍នានា តាមរយៈការធ្វើបទបង្ហាញរបស់វាគ្មិន ហើយត្រូវចោទជាសំណួរពាក់ព័ន្ធនានា ដើម្បីស្នើសុំការពន្យល់ និងបកស្រាយបន្ថែម។