សម្តេចកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន អញ្ចើញគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធ លោកវរ:សេនីយ៍ត្រី ម៉ៅ កុសល្យ និងលោកអនុសេនីយ៍ត្រី ទូច ភិរ័ក្ស ដែលមានពលីក្នុងសមរភូមិការពារបូរណភាពទឹកដី=======================សម្តេចកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ឧត្តមប្រឹក្សាផ្ទាល់ព្រះមហាក្សត្រ និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជាតិរណសិរ្សសាមគ្គីអភិវឌ្ឍន៍មាតុភូមិកម្ពុជា បានអញ្ចើញគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធ លោកវរ:សេនីយ៍ត្រី ម៉ៅ កុសល្យ ដែលបានពលីក្នុងសមរភូមិជួរមុខ នៅគេហដ្ឋានសពស្ថិតក្នុងភូមិបាសាក់ ឃុំបាសាក់ ស្រុកស្វាយជ្រំ និងលោកអនុសេនីយ៍ត្រី ទូច ភិរ័ក្ស ស្ថិតក្នុងភូមិពោធិបន្ទាយ ឃុំកណ្តៀងរាយ ស្រុកស្វាយទាប ខេត្តស្វាយរៀង នារសៀលថ្ងៃច័ន្ទ ១០កើត ខែបុស្ស ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ព.ស.២៥៦៩ ថ្ងៃទី២៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥។ មរណភាពរបស់ លោកវរ:សេនីយ៍ត្រី ម៉ៅ កុសល្យ និងលោកអនុសេនីយ៍ត្រី ទូច ភិរ័ក្ស គឺការបាត់បង់នូវវីរៈកងទ័ពប្រកបដោយមានសិកាស្នេហាជាតិមាតុភូមិ តស៊ូប្រយុទ្ធយ៉ាងអង់អាចក្លាហានក្នុងការការពារបូរភាពទឹកដី រហូតដល់ថ្ងៃអវសាននៃជីវិត។ អំពើល្អ និងការតស៊ូបង្ហាញឆន្ទៈដ៏មុតមាំដល់នាទីចុងក្រោយរបស់ លោកទាំងពីរនឹងនៅតែស្ថិតក្នុងការចងចាំសម្រាប់ក្រុមគ្រួសារ និងជនរួមជាតិខ្មែរ ទាំងអស់គ្នា។ក្នុងសមានទុក្ខដ៏ក្រៀមក្រំនេះ សម្តេចកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ក៏បាមឧទ្ទិសបួងសួងដល់តេជៈបារមីនៃព្រះពុទ្ធ ព្រះធម៌ ព្រះសង្ឃ តាមជួយថែរក្សាដួងវិញ្ញាណក្ខន្ធរបស់ លោកវរ:សេនីយ៍ត្រី ម៉ៅ កុសល្យ និងលោកអនុសេនីយ៍ត្រី ទូច ភិរ័ក្សបានទៅសោយសុខក្នុងឋានសុគតិភពកុំបីឃ្លៀងឃ្លាតឡើយ៕