លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ទោ​ សុក​ សំបូរ​ ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ប្រឆាំង​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ និង​ការពារ​អនីតិជន អញ្ចើញដឹកនាំ​កម្លាំង​នាយកដ្ឋាន​ គោរព​វិញ្ញាណក្ខន្ធ​សព ​លោក​វរសេនីយ៍ឯក​ ផាត់​ ផល្លា​ អនុប្រធាន​នាយកដ្ឋាន ​ប្រឆាំង​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ និង​ការពារ​អនីតិជន​ នៅក្នុងខណ្ឌឫស្សីកែវ​
Thu,05 June 2025 (Time 03:39 PM)
លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ទោ​ សុក​ សំបូរ​ ដឹកនាំ​កម្លាំង​នាយកដ្ឋាន​ គោរព​វិញ្ញាណក្ខន្ធ​សព​លោក​វរសេនីយ៍ឯក​ ផាត់​ ផល្លា​ អនុប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ប្រឆាំង​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ និង​ការពារ​អនីតិជន​
​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ៖​ នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​៤​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​២០២៥​ លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ទោ​ សុក​ សំបូរ​ ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ ប្រឆាំង​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ និង​ការពារ​អនីតិជន​ បាន​ដឹកនាំ​កម្លាំង​ក្រោម​ឱវាទ​ នាំ​យកសារ​រំលែក​ទុក្ខ​ និង​បច្ច័យ​សរុប​ចំនួន​៨​លាន​រៀល​ (​បច្ច័យ​របស់​សមាគម​មិត្ត​នគរបាល​ជាតិ​ចំនួន​៦​លាន​រៀល​ និង​បច្ច័យ​របស់​នាយកដ្ឋាន​ចំនួន​២​លាន​រៀល​)​ ប្រគល់​ជូន​លោកស្រី​ ឌួ​ង​ ពៅ​ និង​គោរព​វិញ្ញាណក្ខន្ធ​សព​លោក​វរសេនីយ៍ឯក​ ផាត់​ ផល្លា​ អនុប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ប្រឆាំង​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ និង​ការពារ​អនីតិជន​ នៅ​វត្ត​ទួល​សង្កែ​ ស្ថិត​នៅ​ភូមិ​ទួល​សង្កែ​ សង្កាត់​ទួល​សង្កែ​ ខណ្ឌឫស្សីកែវ​។​
​ក្នុង​សារលិខិត​រំលែក​មរណទុក្ខ​របស់​នាយកដ្ឋាន​ មាន​ខ្លឹមសារ​ថា​ ក្នុង​នាម​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ និង​មន្ដ្រី​នគរបាល​ជាតិ​ នៃ​នាយកដ្ឋាន​ប្រឆាំង​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ និង​ការពារ​អនីតិជន​ទាំងអស់​ សូម​ចូលរួម​រំលែក​ទុក្ខ​យ៉ាង​ក្រៀមក្រំ​បំផុត​ ចំពោះ​មរណភាព​លោក​វរ​ស​នី​យ៍​ឯក​ ផាត់​ ផល្លា​ អនុប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ប្រឆាំង​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ និង​ការពារ​អនីតិជន​ នៃ​អគ្គស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ជាតិ​ ដែល​បាន​ទទួលមរណភាព​កាលពី​ថ្ងៃ​អង្គារ​ ៨​កើត​ ខែជេស្ឋ​ ឆ្នាំម្សាញ់​ សប្ដស័ក​ព​.​ស​.២៥៦៩​ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃ​ទី​០៣​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​២០២៥​ វេលា​ម៉ោង​១៥​ និង​០០​នាទី​ ក្នុង​ជន្មាយុ​៥៦​ឆ្នាំ​ ដោយ​រោគាពាធ​។​
​មរណភាព​របស់​លោក​វរសេនីយ៍ឯក​ ផាត់​ ផល្លា​ គឺជា​ការ​បាត់បង់​នូវ​ឪពុក​ ជីតា​ និង​បងប្អូន​ ប្រកបដោយ​ព្រហ្ម​វិហារធម៌​ចំពោះ​បុត្រ​ កូនចៅ​ ដែល​កន្លង​មក​លោក​វរសេនីយ៍ឯក​មាន​អត្ត​ចរិត​ស្លូតបូត​ សុភាព​រាបសារ​ និង​បាន​បូជា​កម្លាំងកាយ​ កម្លាំងចិត្ត​ បញ្ញា​ស្មារតី​ក្នុង​ការ​កសាង​គ្រួសារ​ ក៏​ដូច​ជា​បាន​រួម​ ចំណែក​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ជាតិ​ និង​ព្រះពុទ្ធ​សាសនា​។​ ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​លោក​ ត្រូវ​បាន​ទទួល​នូវ​ការ​ គោរព​ ស្រឡាញ់​ពី​គ្រប់​ម​ជ្ឈ​ដា្ឋ​ន​ និង​កោតសរសើរ​ពី​សំណាក់​បងប្អូន​ ញាតិ​មិត្ត​ជិត​ឆ្ងាយ​។​
​ក្នុង​នាម​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ និង​មន្ត្រី​នគរបាល​ជាតិ​ នៃ​នាយកដ្ឋាន​ប្រឆាំង​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ និង​ការពារ​អនីតិជន​ទាំងអស់​ សូម​លំឱនកាយ​ចូលរួម​រំលែក​មរណទុក្ខ​ដ៏​ក្រៀមក្រំ​បំផុត​ និង​សូម​រំលែក​ទុក្ខ​ព្រួយ​ដ៏​ធ្ងន់​នេះ​ ជាមួយ​គ្រួសារ​ សាច់ញាតិ​ នៃ​សព​ ហើយ​សូម​ឧទ្ទិស​ដល់​ដួងវិញ្ញាណ​ក្ខ័​ន្ធ​ លោក​វរសេនីយ៍ឯក​ ផាត់​ ផល្លា​ អោយ​បាន​សោយសុខ​ ក្នុង​សុគតិភព​តាម​បំណងប្រាថ្នា​កុំបី​ឃ្លៀងឃ្លាត​ឡើយ​៕